karaciğer yağlanması

Karaciğer Yağlanması

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik başta olmak üzere obezite, diyabet, alkol kullanımı gibi nedenlere bağlı karaciğer yağlanması yaşamı tehdit edebilen bir çok soruna yol açmaktadır. Karaciğerde biriken aşırı yağ, karaciğer sirozundan kalp krizi gibi birçok ciddi hastalığa zemin hazırlar. Yaşam tarzımızda yapacağımız bazı değişiklikler ve yaptıracağımız düzenli takipler ile karaciğer yağlanmasını önlemek mümkün.

Düzenli beslenme ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmak karaciğer yağlanması oranını belirgin bir şekilde azaltır. Günlük taze sebze-meyve, beyaz et ve lifli gıdaların tüketimi de önem arzetmektedir.

Alkol, karaciğere en çok zarar veren maddelerden biridir. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer yağlanmasının ortaya çıkışına neden olduğu gibi bu zeminde ortaya çıkacak karaciğer sirozu gelişimini hızlandırır. Bu nedenle alkolden kaçınmak ya da en az seviyeye indirmek gerekir.

Gün aşırı en az 45 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ miktarını azaltır.

Diyabet, hipotiroidi ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 3- 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri önemlidir.

Uzm.Dr. Sema Halhallı